Extravagantní návrhářka Hana Frišonsová

Mezi mladými jmény české módy vyniká futuristická designérka z Děčína všestranností. Hana Frišonsová ukazuje na mezinárodních přehlídkách a festivalech zvláštní schopnost skloubit praktické s okázalým a originalitu si chce udržet.

V pražské Dušní ulici je obchod, který má ve výloze figuríny v módních oděvech svázané do exploze jasně červených šňůrek. Křižují kolem nich jako paprsky, dělí prostor výlohy jako vitráž. Výsledek je podmanivě efektní a přitom trošičku expresivně znepokojivý.

Autorkou je Hana Frišonsová, kterou v tomto multibrandovém butiku, kde se prodává móda od kreativních návrhářů jako Vivienne Westwoodová, potkáte za pultem.

Frišonsová je zároveň jednou z nejzajímavějších mladých českých módních návrhářek. Její kolekce patří k tomu nejavantgardnějšímu, co v české módě vzniká. Je v tom jakási extatická fantazie. A něco temného. Ostatně model jejích bot si před lety vyžádala i Lady Gaga.
reklama

"To už je dávno a vůbec bych to nevytahovala," kroutí hlavou návrhářka. "Tehdy jsem je poslala její stylistce, možná je použili, ale neposlali výsledek zpět a jediné, co z toho mám, je ten příběh."

Frišonsová se prezentuje na mezinárodních festivalech, jako je nizozemský FASHIONCLASH Maastricht, kde se móda prolíná s jinými obory, jako jsou performance, umělecká instalace nebo fotografie.

Hana Frišonsová modní návrhářka"Je to designérka, co umí extravaganci i nositelnou módu. V jejích kolekcích je spousta nositelných kusů," říká expertka na českou módu Veronika Ruppert. "A možná bude v tomto trendu pokračovat. Před časem navrhla pro charitativní projekt City Souls úplně normální šaty. Vyrobila jich pár desítek kusů. A byly okamžitě vyprodané."

FASHIONCLASH 2014A tak Frišonsová střídá praktičtější kolekce s těmi čistě uměleckými, jako byla například loňská kolekce ODDITY, kterou tvořily ručně pletené kožešiny imaginárních zvířat, a modelkám se řinuly z očí nebo z úst proudy barevných šňůrek.

"Baví mě ta asimilace textilem, kde oděv až splývá s tělem," říká návrhářka.

Nebo její projekt MYSTERIES z roku 2011, v němž oblékla postavu jakési sci-fi hrdinky odcizené od našeho světa. Jako mimozemská žena z Lemova románu Solaris.

Jemná elegance i lesklá strohost. Návrhářka Lay Sedláková chce s kontrasty prorazit - čtěte ZDE

1 NEJAKTUALNEJSI HANA FRISONSOVA FUTUHERO PHOTO VOJTECH VESKRNAJejí návrhy jsou trochu temné. "Vyrůstala jsem na sci-fi a jsem z Děčína. Syrový sever Čech. Je tam krásná příroda, ale lidi se tam na sebe moc neusmívají, tak si vymýšlím vlastní světy."

MYSTERIES jí vynesl prestižní cenu Erste Bank Fashion Award za výjimečnou oděvní kolekci vytvořenou designéry východní a střední Evropy.

"Na tuto cenu se neposílá přihláška, najdou si vás sami," vysvětluje Frišonsová. "Prostě mi najednou přišel mail, že jsem nominovaná." Cena se předávala ve Vídni, v rámci akce Festival for Fashion & Photography. "Až když jsem osobně přijela, oznámili mi, že na tuto cenu je pouze jedna nominace, a tudíž jsem už i vítěz." Jediným dalším českým držitelem této ceny je Jakub Polanka, dostal ji v roce 2008.

Zavedená módní značka míří drobnými krůčky na výsluní. Leeda dobývá svět - čtěte ZDE

Ač má úspěchy, vlastní tvorba by ji zatím neuživila. "Na to bych musela mít už klientelu z celé Evropy i dál a nejlepší by bylo bydlet v nějakém světovějším městě," říká Frišonsová.

"Sehnat kapitál, založit firmu a najmout zaměstnance. Toho zatím nejsem schopná, ani nevím, jestli to chci. Baví mě kombinace vlastní tvorby s jinou kreativní prací."
Autoři: Ondřej Formánek

Extravagantní návrhářka Hana Frišonsová
Hospodářské noviny