Filip Molčan - příběh ajťáka naruby

Příběh ajťáka naruby: Hlídá Pravčickou bránu a byznys řídí z chlívku v roubence

Úspěšný IT podnikatel Filip Molčan jako dobrovolný strážce hlídá nejmenší český národní park. Kromě toho ale řídí počítačové firmy. "Baví mě to, mám to tady rád. Pro peníze bych to nedělal, chci pomoct," říká o svém dvojím životě.

Na sobě má červenou softshellovou mikinu, khaki sportovní kalhoty, goretexové boty a batoh s logem National Geographic. "Projdeme si kratší okruh kolem řeky Kamenice k Dolskému mlýnu," říká Filip Molčan o něco později za volantem černého land roveru, když za lehkého deště míří na patrolu do skalisek a kaňonů Českého Švýcarska.

Dvaatřicetiletý děčínský rodák pomáhá jako dobrovolný strážce hlídat nejmladší a nejmenší český národní park od loňska, příští rok, pokud projde testem, dostane i svou uniformu a odznak. I nadále bude ale rangerem zadarmo: "Baví mě to, mám to tady rád. Pro peníze bych to nedělal, chci pomoct."

Jako strážce se podílí na úklidu parku, kontroluje hnízdiště vzácných sokolů, obhlíží turistické stezky a jejich značení, a když je třeba, domlouvá a radí výletníkům.