Pyrrhovo vítězství

Výsledky komunálních voleb jsou jen zdánlivě jednoznačné. V poměrném demokratickém systému má totiž každý hlas nějakou váhu. Hnutí ANO má sice 9 mandátů ale k ustavení městské vlády potřebuje další spojence.
Očekávalo se spojení s bývalými členy ODS a „Sportovci“ kandidujícími pod značkou Náš Děčín, vedenými bývalým primátorem Raškou, kteří byli partnery vítěze voleb v minulém volebním období. Logickým partnerem měli být sociální demokraté vedení poslancem Jaroslavem Foldynou. Právě volební výsledek ČSSD tuto možnost výrazně zkomplikovalo. Zvolen je pouze Václav Němeček a není úplně jasné, jak by takové spojení fungovalo. Otázkou třeba i je, zda je vůbec možné, aby městský policista seděl v městské radě. Přirozeně mohl by dělat i náměstka primátora a pro danou funkci být dočasně uvolněn z práce. Jako další partneři se nabízejí zvolení zastupitelé z KSČM a zastupitelka zvolená za SPD. Možnosti většiny jsou tedy od 14 do 17 zastupitelů. Většina o jeden hlas je přitom poměrně křehká, neboť spoléhat se na jistotu jednoho hlasu dlouhodobě moc nejde, riziko selhání a neúčasti je příliš velké. Jistotu by tedy nabízelo spojení s více stranami spíše levicového politického spektra. Tato možnost se zdá celkem reálná.
Srovnatelnou alternativou je spojení ANO se stranami druhé části volební spektra. Volba pro město s děčínskou pobočkou hnutí ANO už v minulosti spolupracovala. V trojici ODS, Změna a Piráti by se určitě nějaký další partner našel. Potřebná většina 15 mandátů je už celkem spolehlivá. Není třeba snad upozorňovat, že u těchto stran je spojení s KSČM či SPD vyloučeno.
Kupodivu matematickou variantou je i spojení Našeho města s Volbou pro město a třemi menšími subjekty jako je ODS, Změna a Piráti, což znovu nabízí většinu 14 mandátů, což je na hranici rizika. Kupodivu této koalici asi nejvíce brání jméno předchozího primátora Rašky, který je spojen s celou řadou manažerských chyb. Pokud by se ale dokázal obětovat pro své kolegy, existuje i varianta vlády ve městě bez vítězného hnutí ANO.
Existuje i možnost pokračování současné koalice Naše město, Volba pro město a hnutí ANO, tato vláda by měla pohodlnou většinu 17 mandátů. Otázkou ale je, jestli změna ve vedení ANO a zkušenost z koexistence na radnici nevytvořila více bariér než vazeb.
Jazýčkem na vahách jsou menší strany. Jejich tolerance či netolerance umožní vznik vlády ve městě. Domluvy jsou teprve v počátcích, nicméně můžeme čekat i hodně překvapivé výsledky.
Vlastimil Pažourek

Téma: 
správa města