Ernst Staus

Místo narození: 
Praha, Czech Republic
Místo úmrtí: 
Děčín, Czech Republic
Zdroj: 
PJ - Kvádrberk

Ernst Staus (6. 1. 1873, Praha - 7. 10. 1936, Děčín) básník a literát. Většinu života strávil v Praze, kde pracoval jako obchodní zástupce. Svou první sbírku básní nazvanou „Kunterbunt“ vydal roku 1907 ve Strassburku.
Po odchodu na odpočinek se roku 1926 přestěhoval do Děčína a při horním okraji městského parku v Lužické ulici si postavil vilu č. p. 897 (projektoval architekt Max Rühr), která nese dodnes jméno Gisela na počest Stausovy manželky roz. Hellberg.
V Děčíně se Ernst Staus zapojil do místního kulturního a spolkového života. Kromě básní psal také divadelní hry a byl aktivním členem pěveckého spolku. Jeho lyriku často uveřejňovaly také místní noviny Nordböhmisches Tagblatt.
Ernst Staus byl velkým milovníkem přírody a ctitelem Lönsova díla. Svou inspiraci často hledal v přírodě, stejně jako Hermann Löns. Z jeho pera pochází i vzpomínková báseň o Hermannu Lönsovi, kterou v říjnu 1933 sám přednášel při příležitosti odhalení Lönsova pomníku v České Lípě. Stejně jako Hermann Löns byl i Ernst Staus nadšený lovec. Až do své smrti měl v nájmu městskou honitbu na Kvádrberku.

Odkud: 
Kam: