Jiří Zahájský

Místo narození: 
Mšeno u Mělníka, Czech Republic
Místo úmrtí: 
Praha, Czech Republic
Zdroj: 
ČSFD

Narodil se dva měsíce po vypuknutí 2. světové války v Mšenu u Mělníka. Po skončení války se celá rodina přestěhovala do Děčína a on se vyučil soustružníkem. Prostřednictvím děčínských ochotníků a vyhlašování výsledků loterie v rozhlase se dozvěděl, že F. A. Burian otevírá nové studio. Režisér Hipia mu dohodl talentové zkoušky a byl přijat. Poté absolvoval DAMU (1961) a nastoupil na 4 sezony do Divadla československé armády. V roce 1966 se stal členem Divadla Za branou, po jehož administrativním zániku v roce 1972 nastoupil trvalé angažmá v pražském Činoherním klubu. V 60. letech se objevil v televizních seriálech „Hříšní lidé města pražského“ (1968) a „Sňatky z rozumu (1968).

Filmová léta 70. začal drobnou rolí v hororu HRABĚ DRAKULA (1970) a následně rolí příručího Matěje v seriálu „F. L. VĚK“ (1971). Jinak toto období si zahrál spíše epizodní role, většinou uniformovaných postav nebo otců s pevnou otcovskou autoritou: SOKOLOVO (1974) – četař Korima, NA KONCI SVĚTA, MĚSTO NIC NEVÍ (1975), JAK SE TOČÍ ROZMARÝNY (1977) – otec Rozmarýny, NECHCI SLYŠET (1978) – adoptivní otec, SLEČNA RAJKA (1978). Objevil se také v seriálu „30 PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA“ v příběhu z roku 1951 a zahrál si i stranického funkcionáře v propagandistickém seriálu „INŽENÝRSKÁ ODYSEA“ .

V roce 1980 si zahrál významnou roli Lorishe ve válečném dramatu SIGNUM LAUDIS a v roce 1981 hrál v TV filmu TŘI V TOM a ve filmu KRAKONOŠ A LYŽNÍCI, kde si zahrál skelmistra. Následně spolupracoval s tvůrčí trojicí Svěrák – Smoljak – Cimrman a vytvořil krásnou roli cestovatele Emila Holuba ve filmu JÁRA CIMRMAN LEŽÍCÍ, SPÍCÍ (1983) a nezapomenutelnou roli inspektora Trachty, který sklízí plody své práce ve filmu ROZPUŠTĚNÝ A VYPUŠTĚNÝ (1984). Objevil se také v ne příliš úspěšné a vydařené kriminálce MRAVENCI NESOU SMRT (1985). V roce 1987 vytvořil opět nezapomenutelnou roli pro diváka českých seriálů – otce Berky v seriálu KŘEČEK V NOČNÍ KOŠILI.

V 90. letech hraje hlavně v divadle – stále působil v Činoherním klubu, ale objevil se i v TV filmech a televizních seriálech. Ze seriálů to bylo např. „CO TEĎ A CO POTOM“, „ŽIVOT NA ZÁMKU“ nebo „HŘÍCHY PRO DIVÁKY DETEKTIVEK“. Jeho poslední filmová role byla v české televizní pohádce „O MALÍŘI ADAMOVI“ (2006).

Jiří Zahajský se věnoval také dabingu – jeho hlasem mluvil např. Phillip Noiret.

31 let byl životním partnerem režimem pronásledované hlasatelky Kamily Moučkové (v roce 1968 to byl její hlas, který oznamoval vtrhnutí sovětských vojsk na území ČSSR). V roce 1992 se stal čtvrtým manželem Jany Brejchové. Ta mu byla v posledních letech silnou oporou, protože bojoval s rakovinou. Svůj boj bohužel prohrál 19. července 2007.

Odkud: 
Kam: