Jindřich Hudeček

Místo narození: 
Děčín
Zdroj: 
zdroj www.HUDY .cz

Jindřich Hudeček narozen 27. 2. 1964 ve městě Děčín na severu Čech. Je majitel společnosti HUDYsport zabývající se prodejem outdoorového a lezeckého vybavení

Začátky lezení...
Jindřich Hudeček, přezdívaný Hudy, vyrůstal v Jílovém u Děčína a své první lezecké krůčky podnikl s kamarády v nedalekém Labském údolí. Brzy si ho všimli Zdeněk Weingartl a Karel Bělina, kteří ho vzali pod svá křídla. Společně s nimi začal Hudy lézt pravidelně a z obtížnosti II, III se rychle posunul na obtížnosti VIIb a VIIc.

S lodním lanem a třemi karabinami se Jindra pouštěl do stále odvážnějších cest. S tehdejším skromným horolezeckým vybavením bylo lezení opravdu čistým dobrodružstvím, kdy lezec musel obstát nejen po fyzické stránce, ale hlavně po psychické a vzhledem k tehdejšímu trendu morálových cest šlo při lezení často o holý život.

Morálu měl Hudy už od samého začátku na rozdávání a i v dnešní době sportovně odjištěných cest dává přednost těm, ve kterých si zabojuje také se strachem, který řadí do příjemných pocitů. Zkrátka lezení pro něj není jen o fyzickém výkonu, ale hlavně o dobrodružství.

Hudy nepatří mezi silové lezce, netráví čas na umělých stěnách nebo v posilovně, ale má od přírody úžasný cit pro pohyb na skále a chybějící sílu nahrazuje technikou a bojovností.

V 80. a 90. letech prostupuje v Labském údolí cesty jako Světelný rok IXc, Bílá oblaka Xb, Poslední relikvie Xb... Z moderních cest později přelézá několik cest v obtížnosti XIa jako Nejslabší máte padáka na masív Diktátor a nespočet cest v obtížnosti Xc. I v dnešní době dokáže „mlaďákům" ukázat, jak elegantně vybaletit hranu na tření nebo jak zvládnout jiné pískařské finesy.

Reprezentace, velké hory a závody...
V 80. letech se dostal do československé horolezecké reprezentace, díky čemuž se mu otevřely komunismem zavřené hranice do západního světa. Už na první horolezeckém výjezdu vylezl společně s Mikiškou kombinaci Peterneliho a Čopovej cesty v severní stěně Triglavu. Za tento přelez, který neměl 20 let opakování, se jim dostalo obdivu i od tamních ostřílených horolezců. V roce 1983 odjel do severní Ameriky do národního parku Yosemite.

Po vzoru Mirka Šmída se okamžitě pustil do sólových výstupů. Vybral si legendární cestu The Nose na El Capitana. Tuto 1000 metrů vysokou stěnu vylezl se dvěma bivaky, dvěma friendy a hexentry a vzhledem k množství lezeckého vybavení lezl lehčí úseky bez jištění.

Do stěny El Capitan se vydal ještě jednou a to společně se Zdeňkem Weingartlem, kdy vylezli na vrchol El Capitana cestou „Shield“. Později přidali i známou spáru „Separate Reality“.

V roce 1987 byl zařazen do federální expedice na Mount Everest. Pokus o nový těžký směr ale ztroskotal v 8 300 metrech. Do velkých hor se už nevrátil a začal se věnovat jiné lezecké disciplíně - závodům v lezení na obtížnost. I v tomto odvětví se mu dařilo a téměř vždy se na závodech Světového poháru umístil do 6. místa a v celkovém pořadí Světového poháru do 10. místa.

Za jeho skvělé závodní výsledky byl pozván na prestižní závod Rock Master do Arca. Více lezeckého času začínal trávit i na vápencových skalách v zahraničních oblastech, kde se rychle přiblížil k tehdejší světové špičce a přelezl cesty do obtížnosti 8b.

Podnikání a Hudy dnes...
Díky úzkému kontaktu s výrobci lezeckého materiálu či brigádám v prodejnách s lezeckým materiálem, byla jeho cesta do outdoorového byznysu po sametové revoluci na snadě.

V roce 1990 tak zakládá malou firmu, která obchoduje s outdoorovým vybavením a stává se základem pro společnost HUDYsport, jak existuje dnes. Zaměstnanci HUDYsportu se stávali vždy kamarádi ze skal či horolezeckých expedic. Díky tomu vznikl unvitř firmy silný duch, který je jeho hnací silou i dnes!

HUDYsport se brzy rozrostl o další prodejny a v dnešní době čítá 41 maloobchodních prodejen na území České, Slovenské a Polské republiky. Při výběru zaměstnanců Hudy klade důraz na zkušenosti v oboru a většina zaměstnanců je aktivních lezců nebo sportovců.

Filozofie firmy:
„Provozovat takové obchody, do kterým bychom šli my sami nakupovat.“

V posledních letech Hudy v lezení zvolnil, ale stále dokáže mladé lezce na písku řádně vyškolit. Postupně si začal plnit sny v dalších sportech, které jsou také okořeněny řádnou dávkou adrenalinu. Naplno se věnoval závodům silničních motocyklů, automobilovým závodům na okruhu a basejumpingu.

Ani hory na hřebík nepověsil. Každoročně jezdí za výstupy do Patagonie. Tam se mu v roce 2011 povedlo společně se Standou Štěpánem a Michalem Brunnerem vylézt na vrchol Cerro Torre a Kalifornskou cestou na Fitz Roy. Letos také sledujte.

Odkud: